Dokonujemy oględzin na miejscu planowanych prac (Lublin, sierpień 2007).
Uzyskujemy od Właścicieli potrzebne informacje odnośnie zamierzeń, potrzeb, upodobań, dostęp do wcześniej zgromadzonych materiałów projektowych.
(Lublin, sierpień 2007)
Inwentaryzujemy istniejącą roślinność, określamy rodzaj i stan gleby, warunki środowiskowe założenia, ukształtowanie terenu.
Wykonaliśmy projekt i zamontowaliśmy sekcje systemu nawadniającego w części ogrodu już istniejącej. (Lublin, październik 2007)
Kolejno nanieśliśmy i wytyczyli najbardziej istotne elementy naszego projektu. Podjazd z kostki brukowej, oświetlenie ogrodowe, system nawadniający. (Lublin, lato 2008)
W kolejnym etapie zmontowaliśmy system rozprowadzenia wody deszczowej od budynków . W tym przypadku jeszcze w trakcie projektowania zdecydowaliśmy iż rozprowadzenie instalacji będzie miało charakter przesiąkowy. (Lublin, lato 2008)
Zmontowaliśmy kolejne elementy nawadniania dla projektowanych trawników i rabat z roślinami ozdobnymi. (Lublin, lato 2008)
Reprezentacyjne ścieżki ogrodowe powstały z naturalnej kostki granitowej. By powiązać całe założenie zastosowaliśmy betonowe palisady.
Realizację uzupełniliśmy o elementy Małej Architektury i umiejscowili na osiach widokowych założenia. W tym wypadku centralną część ogrodu stanowi placyk z naturalnej kostki granitowej z sferycznym zegarem słonecznym na postumencie. Zegar nocą podświetlają lampy halogenowe.
(Lublin 2009 roku)
Przedstawione wnętrze ogrodowe ukrywa przydomową oczyszczalnię ścieków, specjalnie wybrane rośliny i zaprojektowane podłoże wspomagają jej działanie. (Lublin 2009 roku)
Na podjeździe powstał eliptyczny klomb. Budynek dzięki naszym sugestiom został wcześniej zaopatrzony w cokół z żółtego naturalnego piaskowca. Całość przy jasnej elewacji nabrała reprezentacyjnego charakteru.
W naszych pracach nad wnętrzami ogrodowymi wykorzystaliśmy sąsiadującą zieleń by stanowiła tło dla naszej kompozycji. Wysiane wcześniej trawniki z siatką na kreta miały stanowić wypełnienie założenia i organizować przestrzeń. (Lublin 2009 roku)
Obsadziliśmy roślinami oczka wodne i ich otoczenie. Całość została obsypana czarnym bazaltem. Pojawiła się także altana. Zakończyliśmy prace nasadzeniowe. (Lublin 2009 rok)
W kolejnym sezonie realizacja została zaopatrzona w kompletne oświetlenie zewnętrzne. Podczas dnia poprawia ono estetykę założenia ogrodowego.
Za kaskadą od południa swoje miejsce ma pergola z tarasem. Jej konstrukcję z metapolastyki porasta winobluszcz, który stworzy cienisty zielony dach dla letniego wypoczynku. W zimie jest to miejsce bardzo cieple i osłonięte od wiatru z dużą ilością światła. Przed tarasem znajduje się kolekcja róż i piwonii.
Istotną rolę w zdrowym i szybkim wzroście roślin odgrywa zamontowany przez nas automatyczne nawadnianie.
Odpowiednio dobrany rodzaj nawadniania ogrodowego to pomoc, oszczędność, wygoda, szybki zaplanowany efekt oraz zdrowe, silne rośliny.
To zaś widok na który czekaliśmy 4 sezony. W fazie projektu Właściciele dali się przekonać by zrezygnować z wykonania okrągłego centralnego podjazdu i wycinki brzozy. Teraz to Ich duma i wciąż największe drzewo na 1.5 ha posesji. (Lublin 2014)
Swobodne ścieżki ogrodowe zatopiły się w krzewach. Wnętrza ogrodowe są już wyczuwalne, nabrały one intymności i naturalnego charakteru.
Nasze obsadzenia wtopiły się tak jak przewidzieliśmy w otaczającą przyrodę. Nie widać już otaczających posesję sąsiadujących budynków.
Eliptyczny klomb na podjeździe wypełnił się roślinami, nabrał proporcji i dzięki podświetleniu cieszy także nocą.
Widok z cienistego tarasu przy domu przechodzi przez imponujące zdrowiem wrzosowisko, ukazując kaskadę. Za nią usytułowany jest Ogródek Różany z cienistą pergolą obrośniętą winobluszczem.
Ogrodowy system nawadniający systematycznie przez nas serwisowany chroni trawniki i rośliny przed okresowym brakiem wody.
Cienista altana choć zaprojektowana bez ścian stanowi doskonałe schronienie przed upałem nawet w południe. Wygodne meble ogrodowe stworzone i dobrane specjalnie do tego miejsca, to także podstawa do długich popołudniowych spotkań.
Wracając z przechadzki możemy zawitać do ukrytego za „Rabatą Formalną’ niewidocznego z innych miejsc sadu. Tu każdy ‘owocowy smakosz’ znajdzie coś dla siebie.
Przechodząc dalej w kierunku domu możemy wstąpić po potrzebne do kuchni składniki z wygodnego i chronionego przez system nawadniający warzywnika. Zorganizowane kwatery stanowią doskonałe miejsce do kwiatowych improwizacji w ramach płodozmianu.
To ważna chwila w życiu przedstawianego ogrodu. Różnica w kolorze trawy nie wynika z braku profesjonalizmu w pielęgnacji. To efekt chwilowy efekt przeprowadzonych prac połączenia „nowej części” zaprojektowanej i zrealizowanej przez nas, z częścią którą zastaliśmy i uzupełnili. Minęło zaledwie 2 tygodnie od wysiewu trawy. Tak szybki efekt możliwy był dzięki sprzyjającej pogodzie i zaopatrzeniu w wodę przez automatyczny system nawadniający. Przełożona została siatka na kreta, wytyczyliśmy na nowo granice klombów. Podobnie jak w „nowej części” powstały opaski trawnikowe z ”otoczaka”. Teraz to naprawdę będzie „jedność”.
(Lublin 2012)
Tak powstała jedna z naszych Kompleksowych realizacji ogrodowych.
Zawiera:
- Projekt Koncepcyjny Zagospodarowania Terenu
- Zagospodarowanie Wody Opadowej (Odwodnienie terenu, Zagospodarowanie deszczówki)
- Automatyczny System Nawadniający (Nawodnienie)
- Oświetlenie terenu (Zewnętrzne Oświetlenie Ogrodowe), Iluminacja Obiektów
- Prace brukarskie tradycyjne i artystyczne z wykorzystaniem kostek betonowych i granitowych
- Prace kamieniarskie
- Budowę zbiornika wodnego z użyciem membrany EPDM
- Budowę systemu pompowego dla kaskady i oczek wodnych
- Budowę biologicznego systemu filtracji wody w „oczkach ogrodowych”
- Nasadzenia roślinne
Wszystkie te prace „nie kończą dzieła”. Najważniejszym Architektem krajobrazu jest Czas. Pro- Eko zgodnie z umową czuwa by rośliny prowadzone były w wytyczonym i przemyślanym kierunku, oraz serwisuje system nawadniający.
Właścicielom życzymy satysfakcji i wytchnienia w stworzonych dla nich wnętrzach ogrodowych.
My zaś czekamy na kolejne wyzwania.